RSS feed for Mimi 🌶
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sinner

The Sinner

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It

It

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Edit this entry  
10
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Object of My Affection

The Object of My Affection

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hulk

Hulk

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
50/50

50/50

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry