Milo has logged 65 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read prior review Edit this entry  
20
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Luz

Luz

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Void

The Void

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jezebel

Jezebel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry