Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
State of Play

State of Play

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lorax

The Lorax

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Number 23

The Number 23

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Audrey

Audrey

2020
×
Edit this entry  
03
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
½
Read the review Edit this entry