Minaliza has logged 129 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Peace to Us in Our Dreams

Peace to Us in Our Dreams

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Invasion

Invasion

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Mandarin Peel

Mandarin Peel

2009
×
Edit this entry  
27
The Girl Is Mime

The Girl Is Mime

2009
×
Edit this entry  
27
Petite Ceinture

Petite Ceinture

1994
×
Edit this entry  
27
Tchaïka

Tchaïka

1994
×
Edit this entry  
27
Owl Gets in Your Eyes

Owl Gets in Your Eyes

1994
×
Edit this entry  
25
True Noon

True Noon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Loveless

Loveless

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Blood Wedding

Blood Wedding

1981
×
Edit this entry  
22
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
Edit this entry  
22
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Equals

Equals

2015
×
Edit this entry  
20
Life Smartphone

Life Smartphone

2015
×
Edit this entry  
20
Ghost Fighting Corporation

Ghost Fighting Corporation

2015
×
Edit this entry  
20
Gopher Broke

Gopher Broke

2004
×
Edit this entry  
20
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
20
The Dig

The Dig

2017
×
Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Edit this entry  
19
Manifesto

Manifesto

2015
×
Edit this entry  
18
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
16
Golden Time

Golden Time

2014
×
Edit this entry  
16
Two

Two

1965
×
Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

2014
×
Edit this entry  
16
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
Edit this entry  
16
Conventional

Conventional

2015
×
Edit this entry  
14
Spoor

Spoor

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The House

The House

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
Edit this entry  
08
Dawn

Dawn

2014
×
Edit this entry  
08
The Butterfly Circus

The Butterfly Circus

2009
×
Edit this entry  
08
Francis

Francis

2013
×
Edit this entry  
08
The Chase

The Chase

2012
×
Edit this entry  
08
Caldera

Caldera

2012
×
Edit this entry  
08
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
08
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
08
Boat

Boat

2007
×
Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Graduation

Graduation

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry