Minaliza has logged 71 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pirosmani

Pirosmani

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
Peace to Us in Our Dreams

Peace to Us in Our Dreams

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★
Edit this entry  
28
ColourBleed

ColourBleed

2012
×
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lovely Monster

Lovely Monster

2011
×
Edit this entry  
27
This Is Vanity

This Is Vanity

2013
×
Edit this entry  
27
Josephine and the Roach

Josephine and the Roach

2012
×
Edit this entry  
27
Contre temps

Contre temps

2013
×
Edit this entry  
27
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
27
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
27
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
Edit this entry  
27
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
Edit this entry  
26
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sofia Coppola's Little Mermaid

Sofia Coppola's Little Mermaid

2014
×
Edit this entry  
26
Cold

Cold

2015
×
Edit this entry  
26
Twilight Storytellers: Turncoats

Twilight Storytellers: Turncoats

2015
×
Edit this entry  
26
Twilight Storytellers: The Groundskeeper

Twilight Storytellers: The Groundskeeper

2015
×
Edit this entry  
26
Consumed

Consumed

2015
×
Edit this entry  
26
Eater

Eater

2007
×
Edit this entry  
26
November First

November First

2017
×
Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Splitscreen: A Love Story

Splitscreen: A Love Story

2011
×
Edit this entry  
17
Consent

Consent

2004
×
Edit this entry  
17
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
17
Extinguished

Extinguished

2017
×
Edit this entry  
16
The Maker

The Maker

2011
×
Edit this entry  
16
Balance

Balance

1989
×
Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

2005
×
Edit this entry  
16
The Sandman

The Sandman

1991
×
Edit this entry  
16
The Boy in the Bubble

The Boy in the Bubble

2011
×
Edit this entry  
16
Maggie Simpson in The Longest Daycare

Maggie Simpson in The Longest Daycare

2012
×
Edit this entry  
16
Monsterbox

Monsterbox

2012
×
Edit this entry  
15
Fish Story

Fish Story

2017
×
Edit this entry  
15
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
15
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
Edit this entry  
15
Tweet

Tweet

2015
×
Edit this entry  
15
Playground

Playground

2017
×
Edit this entry  
15
How It Feels

How It Feels

2016
×
Edit this entry  
15
Candy

Candy

2011
×
Edit this entry