Minaliza has logged 189 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clergy

Clergy

2018
×
Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
Edit this entry  
24
An Education

An Education

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry  
22
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
Edit this entry  
21
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
Edit this entry  
18
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
No Reservations

No Reservations

2007
×
Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
02
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
Edit this entry  
24
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Tale of Spring

A Tale of Spring

1990
×
Edit this entry  
24
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Iris

Iris

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
07
Damsel

Damsel

2018
×
Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
Edit this entry  
28
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
Edit this entry  
26
A Hairy Tale

A Hairy Tale

2019
×
Edit this entry  
25
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
Edit this entry  
16
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Masaan

Masaan

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sisters

Sisters

1972
×
Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Edit this entry  
04
The Isle

The Isle

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Salomé

Salomé

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★★
Edit this entry