Minaliza has logged 71 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
Edit this entry  
03
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
18
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Best Man Down

Best Man Down

2012
×
Edit this entry  
07
The One I Love

The One I Love

2014
×
Edit this entry  
05
Demolition

Demolition

2015
×
Edit this entry  
04
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
29
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
Edit this entry  
19
The Village

The Village

2004
×
Edit this entry  
18
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
Edit this entry  
16
The Truth

The Truth

2019
×
Edit this entry  
15
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
Edit this entry  
20
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
Edit this entry  
14
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Premature

Premature

2019
×
Edit this entry  
03
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
Edit this entry  
27
Closer

Closer

2004
×
Edit this entry  
09
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
Edit this entry  
02
Maybe Some Other Time

Maybe Some Other Time

1988
×
Edit this entry  
27
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
Edit this entry  
24
Sideways

Sideways

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Castle of Dreams

Castle of Dreams

2019
×
Edit this entry  
22
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
Edit this entry  
19
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Standing Up, Falling Down

Standing Up, Falling Down

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Edit this entry  
10
Big Fish

Big Fish

2003
×
Edit this entry  
04
Training Day

Training Day

2001
×
Edit this entry  
04
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
Edit this entry  
02
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
½
Edit this entry  
02
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Swallow

Swallow

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
½
Edit this entry  
20
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Chronic

Chronic

2015
×
Edit this entry  
02
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
Edit this entry  
28
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
Edit this entry  
28
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry