• The Jungle Book

  • La Collectionneuse

    ★★★★

  • The Fearless Vampire Killers

  • Six Men Getting Sick

  • Blow-Up

    ★★★½

  • Fahrenheit 451

  • Repulsion

    ★★★

  • Two

  • Mary Poppins

  • The Soft Skin

    ★★★½

  • Contempt

    ★★★★

  • The Servant

    ★★★½

  • Mammals

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★

  • Knife in the Water

    ★★★★

  • Happy Anniversary

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

  • A Woman Is a Woman

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Fat and the Lean

    ★★★★★

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★

  • When Angels Fall

  • Good Morning

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

  • The Lamp

  • Two Men and a Wardrobe

  • A Toothful Smile

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • A Murderer

  • Break Up the Dance

  • Lady and the Tramp

  • La Strada

    ★★★★

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

  • Alice in Wonderland

  • Rashomon

    ★★★★

  • Cinderella

  • The Set-Up

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • La Terra Trema

    ★★★★

  • Bambi

  • Dumbo

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Un Chien Andalou

  • Ménilmontant