minga has logged 319 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Writing

Blood Writing

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Untitled aka Body Tracks (Blood Sign #2)

Untitled aka Body Tracks (Blood Sign #2)

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sweating Blood

Sweating Blood

1973
×
Edit this entry  
27
Meltdown

Meltdown

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Rubber Johnny

Rubber Johnny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spiral Jetty

Spiral Jetty

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Family Finds Entertainment

A Family Finds Entertainment

2005
×
Edit this entry  
08
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
★½
Edit this entry  
03
Schick After Shave

Schick After Shave

1971
×
Edit this entry  
03
Operation Concrete

Operation Concrete

1958
×
★½
Edit this entry  
03
Untitled aka Body Tracks (Blood Sign #2)

Untitled aka Body Tracks (Blood Sign #2)

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Untitled aka Body Tracks (Blood Sign #2)

Untitled aka Body Tracks (Blood Sign #2)

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
I like America and America likes Me

I like America and America likes Me

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
Felt TV

Felt TV

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Urban Struggle: The Battle of the Cuckoo's Nest

Urban Struggle: The Battle of the Cuckoo's Nest

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Entrance to Exit

Entrance to Exit

1965
×
Edit this entry  
24
It Isn't Easy Being Azealia Banks

It Isn't Easy Being Azealia Banks

2017
×
Edit this entry  
22
1000 Frames

1000 Frames

1966
×
Edit this entry  
22
10 Feet

10 Feet

1966
×
Edit this entry  
22
9 Minutes

9 Minutes

1966
×
Edit this entry  
22
Blink

Blink

1966
×
Edit this entry  
22
Disappearing Music for Face

Disappearing Music for Face

1966
×
Edit this entry  
22
End after 9

End after 9

1966
×
Edit this entry  
22
Invocations of Canyons and Boulders (for Stan Brakhage)

Invocations of Canyons and Boulders (for Stan Brakhage)

1966
×
Edit this entry  
22
Zen for Film

Zen for Film

1964
×
★★★
Edit this entry  
16
Art Must Be Beautiful, Artist Must Be Beautiful

Art Must Be Beautiful, Artist Must Be Beautiful

×
★★½
Edit this entry  
14
Seven Easy Pieces

Seven Easy Pieces

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Imponderabilia

Imponderabilia

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rest Energy

Rest Energy

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Adaptation Studies

Three Adaptation Studies

1970
×
★★½
Edit this entry  
14
East Coast, West Coast

East Coast, West Coast

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Eva Hesse

Eva Hesse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Louise Bourgeois: The Spider, The Mistress And The Tangerine

Louise Bourgeois: The Spider, The Mistress And The Tangerine

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
Edit this entry  
12
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
Edit this entry  
10
Hancock

Hancock

2008
×
★½
Edit this entry  
09
Manipulating the T-Bar

Manipulating the T-Bar

1966
×
★★½
Edit this entry  
09
Walking in an Exaggerated Manner around the Perimeter of a Square

Walking in an Exaggerated Manner around the Perimeter of a Square

1968
×
★★½
Edit this entry  
09
Beirut Outtakes

Beirut Outtakes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry