Sort by

minick has logged 52 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sin City

Sin City

2005
×
Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Saturation

Saturation

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Edit this entry  
23
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read other review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Savages

Savages

2012
×
Edit this entry  
20
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Edit this entry  
18
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
15
Stick It

Stick It

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Win Win

Win Win

2011
×
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
11
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Secret

In Secret

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
06
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Keanu

Keanu

2016
×
★★½
Edit this entry