Sort by

Rory has logged 395 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Artist

The Artist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
What If

What If

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eragon

Eragon

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jobs

Jobs

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Cooties

Cooties

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Escape

No Escape

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry