Minty has logged 27 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daphne

Daphne

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Flower Boy: A Conversation

Flower Boy: A Conversation

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
Read prior review Edit this entry  
07
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Two Heads Are Better Than None

Two Heads Are Better Than None

2000
×
Read the review Edit this entry  
02
What If

What If

2013
×
★★★★
Edit this entry