Sort by

molly has logged 28 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
26
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry