Mirabelle has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hidden

Hidden

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Space Ship Remnant 6

Space Ship Remnant 6

1996
×
★★½
Edit this entry  
14
Bärbel and Charly

Bärbel and Charly

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pyramid Flare

Pyramid Flare

2013
×
Edit this entry  
12
(untitled)

(untitled)

2003
×
Edit this entry  
12
Am Meer

Am Meer

1995
×
Edit this entry  
12
Self Portrait

Self Portrait

1982
×
Edit this entry  
12
A Film on Family Planning

A Film on Family Planning

1979
×
Edit this entry  
12
Meta Meta

Meta Meta

1978
×
Edit this entry  
12
Kubis

Kubis

1978
×
Edit this entry  
12
Celluloid Memory

Celluloid Memory

1993
×
Edit this entry  
12
City Walk

City Walk

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
pan

pan

2005
×
Edit this entry  
04
Hurrah! For Freedom

Hurrah! For Freedom

1946
×
★★
Edit this entry  
25
Un américain

Un américain

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
Downpour

Downpour

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
The Case of Lena Smith

The Case of Lena Smith

1929
×
Edit this entry  
22
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Edit this entry  
22
Memory of Seaside

Memory of Seaside

1982
×
Edit this entry  
21
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Edit this entry  
19
20th Century Nostalgia

20th Century Nostalgia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
18
Polikushka

Polikushka

1922
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sweet Number - An Experience of Consumption

The Sweet Number - An Experience of Consumption

1969
×
Edit this entry  
16
Hideko the Bus Conductress

Hideko the Bus Conductress

1941
×
★★★½
Edit this entry  
15
See Heaven

See Heaven

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
Dance of the Seasons: Winter, Snow Dance

Dance of the Seasons: Winter, Snow Dance

1900
×
Edit this entry  
15
At the Photographer's

At the Photographer's

1900
×
Edit this entry  
15
Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

1900
×
Edit this entry  
15
Avenue de l'Opéra

Avenue de l'Opéra

1900
×
★★★
Edit this entry  
15
Wonderful Absinthe

Wonderful Absinthe

1899
×
Edit this entry  
15
At the Club

At the Club

1899
×
Edit this entry  
15
Surprise Attack on a House at Daybreak

Surprise Attack on a House at Daybreak

1898
×
★★★
Edit this entry  
15
Disappearing Act

Disappearing Act

1898
×
Edit this entry  
15
The Burglars

The Burglars

1897
×
Edit this entry  
15
The Turn-of-the-Century Blind Man

The Turn-of-the-Century Blind Man

1898
×
★★★
Edit this entry  
15
Bathing in a Stream

Bathing in a Stream

1897
×
Edit this entry  
15
The Fisherman at the Stream

The Fisherman at the Stream

1897
×
Edit this entry  
14
Le Tempestaire

Le Tempestaire

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
13
Intermittent Delight

Intermittent Delight

2007
×
Edit this entry  
13
Boyant

Boyant

2008
×
Edit this entry  
13
Ajube Kete

Ajube Kete

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
It makes me wanna

It makes me wanna

2017
×
Edit this entry  
13
7-7-94 For my babe

7-7-94 For my babe

2018
×
Edit this entry  
13
Wild Girl

Wild Girl

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Impulse

Impulse

1977
×
Edit this entry