Highest rated films

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • Youth

    ★★★½

  • Sicario

    ★★★

  • Tag

    ★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Death Proof

    ★★★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • Sisters

    ★★★★½

  • Cold Fish

    ★★★★½

  • The Day He Arrives

    ★★★★½

  • Mother and Son

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Me and Earl and the Dying Girl

Oct 23

Last Film

Declaration of Fools

Dec 12

Genres, countries & languages

Drama
31 films
Thriller
15 films
Comedy
11 films
Romance
8 films
Animation
8 films
Mystery
6 films
Crime
5 films
Action
5 films
Sci Fi
5 films
Horror
4 films
USA
17 films
South Korea
11 films
Japan
10 films
France
4 films
UK
3 films
Iran
1 film
Italy
1 film
Taiwan
1 film
Germany
1 film
English
19 films
Japanese
10 films
Korean
10 films
Spanish
4 films
French
3 films
German
3 films
Russian
1 film
Italian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 6

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Perfect Blue
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Day Trip
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Exclusive: Beat the Devil's Tattoo
Average weighted rating:

3.1

Films Mirabelle watched in 2015

  • Declaration of Fools
  • Jackie Brown
  • Memories of Matsuko
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Contact
  • Sicario
  • The Exclusive: Beat the Devil's Tattoo
  • Crush and Blush
  • I Saw the Devil
  • Shutter Island
  • The Devils
  • Tag
  • À propos de Nice
  • Kiss Me Deadly
  • L'Atalante
  • Rashomon
  • Johnny Express
  • Ocean Waves
  • Patema Inverted
  • Youth
  • Mulholland Drive
  • Dust in the Wind
  • Blue Jasmine
  • Annie Hall
  • Cold Fish
  • Typhoon Club
  • Perfect Blue
  • Millennium Actress
  • The Social Network
  • Day Trip
  • Sisters
  • Gravity
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Mother and Son
  • A Hard Day
  • I Just Didn't Do It
  • A Separation
  • The Front Line
  • Death Proof
  • The Day He Arrives
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Right Now, Wrong Then
  • Me and Earl and the Dying Girl

World map

Highly rated films Mirabelle is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Our Little Sister
  • Don't Be Bad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more