Highest rated films

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • Sully

    ★★★★

  • The Wailing

    ★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★★★

  • The World of Us

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Gummo

    ★★★★½

  • The Cremator

    ★★★★½

  • Tokyo Sonata

    ★★★★½

  • Deep Crimson

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Possession

    ★★★★

  • A History of Violence

    ★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Himizu

    ★★★★

  • Memento Mori

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Parasyte: Part 1

Jan 21

Last Film

Someone Special

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
27 films
Romance
11 films
Comedy
11 films
Horror
10 films
Thriller
10 films
Crime
6 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
4 films
Mystery
3 films
Adventure
3 films
USA
20 films
Japan
7 films
South Korea
6 films
UK
5 films
France
4 films
Germany
3 films
Canada
2 films
Spain
2 films
Ireland
1 film
Belarus
1 film
English
23 films
Japanese
8 films
Korean
6 films
French
4 films
Spanish
4 films
German
4 films
Russian
2 films
Italian
1 film
Czech
1 film
Belarusian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Office
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

The Hateful Eight
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Someone Special
Average weighted rating:

3.4

Films Mirabelle watched in 2016

  • Someone Special
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Shallows
  • Zootopia
  • Train to Busan
  • 10 Cloverfield Lane
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • A Gentle Breeze in the Village
  • Sully
  • The Wailing
  • Come and See
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Children of Men
  • Detachment
  • Memento Mori
  • Don Jon
  • The World of Kanako
  • Gummo
  • Amélie
  • Possession
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • A History of Violence
  • La Jetée
  • Tokyo Sonata
  • The World of Us
  • Lost in Translation
  • Deep Crimson
  • Groundhog Day
  • Parasyte: Part 2
  • The Cremator
  • Himizu
  • Room
  • World of Tomorrow
  • Moonrise Kingdom
  • Carol
  • The Hateful Eight
  • Office
  • The Intern
  • Parasyte: Part 1

World map

Highly rated films Mirabelle is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Hunt for the Wilderpeople

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more