Highest rated films

  • Grass

    ★★★★½

  • Oh, Love

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★

  • Asako I & II

    ★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • Detour

    ★★★★★

  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    ★★★★★

  • The Hill

    ★★★★★

  • Before We Vanish

    ★★★★★

  • Moving

    ★★★★★

  • Angel

    ★★★★★

  • Yuki & Nina

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 534 Films watched
  • 44.5 Average per month
  • 10.3 Average per week

Milestones

First Film

Vagabond

Jan 1

Most Watched

Ballet Mécanique

twice

All My Life

twice

One Week

twice

Hahaha

twice

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

twice

Last Film

Ready Player One

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
251 films
Comedy
134 films
Documentary
75 films
Romance
64 films
Thriller
64 films
Crime
56 films
Horror
54 films
Action
51 films
Fantasy
43 films
Sci Fi
31 films
USA
233 films
France
118 films
Japan
58 films
UK
52 films
South Korea
44 films
Germany
26 films
Italy
11 films
Canada
11 films
Austria
7 films
English
280 films
French
115 films
Japanese
62 films
Korean
50 films
German
29 films
Russian
19 films
Spanish
17 films
Italian
17 films
Chinese
9 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 65 Added 350

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mirabelle’s most liked list

MMCA - Harun Farocki Retrospective

2018. 11. 14. ~ 2019. 2. 24.

프로그램 1 (1~7) - 맥주는 베를리너 킨들 / 선거캠프 자원봉사자 / 마오쩌둥 어록 / 그들의 신문 / 화이트 크리스마스 / 꺼지지 않는 불꽃 / 메이크 업
프로그램 2 (8~12) - 서사에 대하여 / 잠자리 동화: 다리 / 잠자리 동화: 고양이 / 잠자리 동화:…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Cock Fight
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Dance to Nostalgia

Films Mirabelle watched in 2018

  • Ready Player One
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • City on Fire
  • Algie, the Miner
  • Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder
  • Ben-Hur
  • It's a Wonderful Life
  • Last Flag Flying
  • Upgrade
  • Marilyn Times Five
  • Ornamental Hairpin
  • His New Job
  • The Big Doll House
  • One Cut of the Dead
  • Galileo’s Thermometer
  • The Countryman and the Cinematograph
  • August in the Water
  • Good-Bye
  • Asako I & II
  • The Informer
  • Hands of Purple Distances
  • The Sequence of Parallel Bars
  • Thanatopsis
  • The Execution of Mary, Queen of Scots
  • Side by Side
  • The Spirit of the Beehive
  • Creepy
  • Nuit blanche
  • Le Notti Bianche
  • Yours
  • Grass
  • Unsane
  • Madame DuBarry
  • The Merry Jail
  • Shoe Palace Pinkus
  • Sergei/Sir Gay
  • Attack of the 50 Foot Woman
  • The Glue
  • Miss Dundee and Her Performing Dogs
  • The Turn-of-the-Century Blind Man
  • At the Hypnotist's
  • Faust and Mephistopheles
  • A Sticky Woman
  • Serpentine Dance by Mme. Bob Walter
  • Brutality in Stone
  • Essai d'ouverture
  • My Daily Routine
  • Performance
  • Freeze Die Come to Life
  • Poetry
  • Answer Print
  • Red Hollywood
  • A Train Arrives at the Station
  • Model Village
  • Soar
  • Grandma's Reading Glass
  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze
  • As Long as You've Got Your Health
  • A Dangerous Method
  • Breakaway
  • Report
  • Vivian
  • The Suitor
  • Cam
  • Ant Head
  • The Little Match Girl
  • Images of the World and the Inscription of War
  • The Panic in Needle Park
  • 2 x 50 Years of French Cinema
  • Blow Out
  • The Real
  • Bohemian Rhapsody
  • Where is my DVD?
  • Duck Soup
  • Love Jo. Right Now.
  • What's Wrong with Me? kk
  • The Kiss man
  • Humorous Phases of Funny Faces
  • Take the 5:10 to Dreamland
  • Kustom Kar Kommandos
  • Meshes of the Afternoon
  • Meet Me in St. Louis
  • Pontypool
  • Weekend
  • Cousin Jules
  • Atomic Blonde
  • Anxiety of Concrete
  • Shirkers
  • Oh, Love
  • The Water Nymph
  • After the Ball
  • Douche après le bain
  • Life of an American Fireman
  • Two-Lane Blacktop
  • Time to Love
  • A Story Well Spun
  • Pierrette's Escapades
  • At the Floral Ball
  • The Consequences of Feminism
  • A Four-Year-Old Heroine
  • Madame's Cravings
  • Midwife to the Upper Class
  • The Cabbage-Patch Fairy
  • Glass
  • Four Nights of a Dreamer
  • A Gentle Woman
  • L'Argent
  • The Maltese Falcon
  • Cairo Station
  • Forty Guns
  • Arnulf Rainer
  • Glumov's Diary
  • Schwechater
  • Dance to Nostalgia
  • Work in Progress
  • Dillinger
  • Les Dames du Bois de Boulogne
  • The Devil, Probably
  • Five Came Back
  • No. 2: Message From the Sun
  • No. 1: A Strange Dream
  • Un Chien Andalou
  • Ballet Mécanique
  • No. 3: Interwoven
  • Here I Am
  • The Line
  • Butterfly of Love
  • Curb Dance
  • All My Life
  • Roma
  • Leto
  • Sunset
  • Army
  • Last Scene
  • Cain & Abel
  • 3 Faces
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Man from the Sea
  • A Portrait of the Artist as Filipino
  • Minding the Gap
  • Damsel
  • Chinese Portrait
  • High Life
  • Girls on Top
  • Fly To The Sky
  • Berlin Horse
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Dark Figure of Crime
  • The Innocents
  • Isle of Dogs
  • Camera Buff
  • Ninotchka
  • Lifeforce
  • Lumière and Company
  • The House Is Black
  • Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting
  • Battling Butler
  • A Mere Life
  • The Great Battle
  • I Walked with a Zombie
  • Everybody's Woman
  • Cinderella
  • The Melomaniac
  • The Kingdom of the Fairies
  • The Haunted Castle
  • Feeding the Doves
  • A Trip to the Moon
  • The Man with the Rubber Head
  • The Four Troublesome Heads
  • Demolition of a Wall
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Partie d'écarté
  • The Sprinkler Sprinkled
  • Baby's Meal
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • Pillow Fight
  • The Barbershop
  • The Cock Fight
  • Glenroy Brothers (Comic Boxing)
  • Sandow
  • Annabelle Serpentine Dance
  • The Kiss
  • The Youth Killer
  • Tokyo Heaven
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Flying Padre
  • Luminous Woman
  • True Romance
  • Hugo
  • The Tale
  • Wait and See
  • List
  • Happy End
  • Lost Chapter of Snow: Passion
  • Ars colonia
  • Drifting Clouds
  • To Kill a Dead Man
  • The Driver
  • The Beauty
  • Moving
  • Dreamy Fifteen
  • All My Life
  • The Friends
  • Suzanne's Career

See all 534

World map

Highly rated films Mirabelle is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Blindspotting
  • Hereditary

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more