Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Vitalina Varela

    ★★★★

  • I Was at Home, But...

    ★★★★

  • The Cordillera of Dreams

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★★

  • Diaries, Notes, and Sketches

    ★★★★★

  • Bright Future

    ★★★★★

  • To Sleep So as to Dream

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • The Squid and the Whale

    ★★★★½

  • A History of Violence

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★★½

  • Letters from Iwo Jima

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 460 Films watched
  • 38.3 Average per month
  • 8.8 Average per week

Milestones

First Film

Bright Future

Jan 3

Most Watched

Rain

twice

Parasite

twice

Hedgehog in the Fog

twice

Last Film

Yellow Sky

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
197 films
Comedy
109 films
Animation
70 films
Documentary
65 films
Romance
51 films
Thriller
31 films
Crime
25 films
Mystery
21 films
War
20 films
Sci Fi
16 films
USA
178 films
France
85 films
Japan
41 films
Germany
34 films
Austria
22 films
South Korea
19 films
UK
15 films
Canada
14 films
Poland
14 films
English
240 films
French
80 films
Japanese
44 films
German
43 films
Russian
21 films
Spanish
21 films
Korean
20 films
Polish
16 films
Italian
10 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 85 Added 381

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mirabelle’s most liked list

Mikhail Iampolski - 영화와 의미의 탐구

미하일 얌폴스키의 <영화와 의미의 탐구 : 언어 - 신체 - 사건>
[Язык — тело — случай: Кинематограф и поиски смысла (2004)]
에 인용되는 영화들을 책의 첫머리부터 등장 순으로 정리했습니다.

Note에는 첫 인용 페이지를 표기했습니다.
각주에만 따로 언급되는 작품들은 내용 이해에 중요하다고 판단되는 작품들만 기재했습니다.
(1권까지 작업)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Happening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

End Memory (Impromptu)

Films Mirabelle watched in 2019

  • Yellow Sky
  • Eun-ha Video
  • The Silence
  • The Ox-Bow Incident
  • The Savages
  • Cold War
  • Midsommar
  • Remember the Night
  • I Don't Want to Be a Man
  • Like You Know It All
  • Pomegranate and Cane
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • Decalogue VIII
  • Decalogue VII
  • The Oyster Princess
  • The Squid and the Whale
  • First Fall
  • White Man
  • Long Day's Journey Into Night
  • Quick Millions
  • Me and My Gal
  • Bad Girl
  • Street Angel
  • Rain
  • An Optical Poem
  • Cluny Brown
  • Beep
  • Intimidation
  • Tranquil
  • A Chairy Tale
  • Blanket Statement #2: It's All or Nothing
  • Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is
  • Imitation of Life
  • The Irishman
  • Designing Woman
  • Fièvre
  • In Paris Parks
  • 24 Frames Per Second
  • Joker
  • Toy Story 4
  • The Nightingale
  • Daybreak Express
  • A Star Is Born
  • *A Moment in Love*
  • Dance in the Sun
  • Bridges-Go-Round
  • Butterfly
  • Hare Krishna
  • Death of a Shadow
  • My Name Is Julia Ross
  • Touching the Skin of Eeriness
  • I Love Thee for Good
  • Heaven Is Still Far Away
  • Attack
  • Scent of Memories
  • Annie Oakley
  • Wanda
  • Stagecoach
  • There Will Come Soft Rains
  • Possibly in Michigan
  • The Gleaners and I: Two Years Later
  • Munchausen
  • Solar Breath
  • Beggars of Life
  • Sullivan's Travels
  • Seven Chances
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • 37/78: Tree Again
  • 17/68: Green-red
  • 15/67: TV
  • 2/60: 48 Heads from the Szondi-Test
  • 1/57: Experiment with Synthetic Sound (Test)
  • 11/65: Helga Philipp Painting
  • 5/62: People Looking out of the Window, Trash, etc.
  • 4/61: Walls Pos.-Neg. and Way
  • 3/60: Trees in Autumn
  • Atami Blues
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Rabbit and Deer
  • WVLNT
  • Hyas and Stenorhynchus
  • Gun Crazy
  • Caged
  • The Gleaners and I
  • Harmful Insect
  • Oedipus Rex
  • Walker
  • Porco Rosso
  • Zygote
  • Chronicle of Anna Magdalena Bach
  • Snowblind
  • Process Red
  • Information
  • It Happened One Night
  • Rebels of the Neon God
  • Change of Fortune
  • Three Stories
  • The Graduation
  • By the Kiss
  • The Recorder Exam
  • The Zoo
  • Glass
  • To Be or Not to Be
  • A Night Out
  • The Pilgrim
  • Shoulder Arms
  • A Dog's Life
  • Christine
  • A Room in Town
  • Birth
  • Intimate Strangers
  • A History of Violence
  • The President's Last Bang
  • Zero for Conduct
  • Dawson City: Frozen Time
  • AI
  • Vitalina Varela
  • The Red Snowball Tree
  • The Halt
  • Fire Will Come
  • Mindanao
  • Changfeng Town
  • To the Ends of the Earth
  • The Cordillera of Dreams
  • Joan of Arc
  • I Was at Home, But...
  • Horse Money
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • The Bridge
  • Movement Studies in Paris
  • Rain
  • The River
  • The Invisible Man
  • Finding Dory
  • Liverpool
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Koumiko Mystery
  • Mulholland Drive
  • Eyes of the Spider
  • Sanrizuka - Heta Village
  • Self and Others
  • Tuition
  • Routine Pleasures
  • Chaplin in Bali
  • Lola
  • Under Construction
  • Instructions for a Light and Sound Machine
  • The Seashell and the Clergyman
  • Invitation to a Journey
  • Battle Royale
  • Living Still Life
  • The Perfect Fishplate
  • Reservoir Dogs
  • Smithereens
  • Agnès Varda: From Here to There
  • Flame
  • Ossos
  • Dusty Stacks of Mom: The Poster Project
  • Twin Sisters of Kyoto
  • The Connection
  • Rosa Luxemburg
  • Forbidden Zone
  • Little Johnny Jet
  • T.V. of Tomorrow
  • One Cab's Family
  • Magical Maestro
  • Droopy's Double Trouble
  • Daredevil Droopy
  • Droopy's Good Deed
  • Symphony in Slang
  • The Cuckoo Clock
  • Ventriloquist Cat
  • Cock-a-Doodle Dog
  • The Peachy Cobbler
  • Señor Droopy
  • Little Rural Riding Hood
  • Out-Foxed
  • The Counterfeit Cat
  • Bad Luck Blackie
  • Little 'Tinker
  • Lucky Ducky
  • What Price Fleadom
  • The Cat That Hated People
  • Slap Happy Lion
  • Hound Hunters
  • King-Size Canary
  • Northwest Hounded Police
  • The Hick Chick
  • Lonesome Lenny
  • The Shooting of Dan McGoo
  • Swing Shift Cinderella
  • The Screwy Truant
  • Jerky Turkey
  • Wild and Woolfy
  • Happy-Go-Nutty
  • Screwball Squirrel
  • Who Killed Who?
  • Dumb-Hounded
  • Red Hot Riding Hood
  • What's Buzzin' Buzzard?
  • Blitz Wolf
  • Like a Desperado Under The Eaves
  • Pig Iron

See all 460

World map

Highly rated films Mirabelle is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more