Highest rated films

  • The Woman Who Ran

    ★★★★½

  • The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)

    ★★★★

  • Zero

    ★★★★

  • Nosari: Impermanent Eternity

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Isabella

    ★★★½

  • Autoficción

    ★★★½

  • Medium

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★★

  • The Big Trail

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★½

  • Cameraperson

    ★★★★½

  • Red Beard

    ★★★★½

  • Stray Dog

    ★★★★½

  • Trouble in Paradise

    ★★★★½

  • Tokyo Sonata

    ★★★★½

  • Bigger Than Life

    ★★★★½

  • The Palm Beach Story

    ★★★★½

  • Horace and Pete

    ★★★★½

  • Sink or Swim

    ★★★★½

  • Canyon Passage

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 222 Films watched
  • 18.5 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

The Old Man & the Gun

Jan 1

Last Film

Dodsworth

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
92 films
Documentary
45 films
Comedy
40 films
Romance
29 films
Thriller
26 films
Animation
21 films
Crime
20 films
Horror
14 films
Action
14 films
Western
13 films
USA
96 films
France
27 films
Japan
26 films
UK
21 films
South Korea
17 films
Germany
15 films
Canada
6 films
Italy
6 films
Iran
5 films
Portugal
5 films
English
125 films
French
31 films
Japanese
28 films
German
21 films
Korean
19 films
Spanish
14 films
Italian
14 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 35 Added 294

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

A Reckless Rover
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Love (between) Pickle

Films Mirabelle watched in 2020

  • Dodsworth
  • Such a Pretty Little Beach
  • Hostel
  • Messages
  • My Tears Are Dry
  • The Call
  • The Little Match Seller
  • Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow
  • Kagemusha
  • I Live in Fear
  • Yojimbo
  • The Hidden Fortress
  • Sanshiro Sugata Part Two
  • Stray Dog
  • Drunken Angel
  • Throne of Blood
  • Red Beard
  • One Wonderful Sunday
  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail
  • Sanshiro Sugata
  • The Attack of the Robots from Nebula-5
  • Beautiful New Bay Area Project
  • A Bullet for the General
  • Two Solutions for One Problem
  • The Experience
  • Recess
  • The Bread and Alley
  • The Pleasure of Being Robbed
  • There's Nothing You Can Do
  • A Study in Choreography for Camera
  • Dead Reckoning
  • Crazy Horse
  • The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)
  • Magnificent Obsession
  • The Little Chaos
  • The Pirate
  • Peeping Tom
  • I Are You, You Am Me
  • Heart Attack
  • Dick Johnson Is Dead
  • Late Night Trains
  • Private Screenings
  • Zero
  • Campaign
  • Lost and Beautiful
  • The Mouth of the Wolf
  • L'inaugurazione del campanile di San Marco
  • Esercito italiano: Plotone nuotatori di cavalleria
  • Sunless Shadows
  • The Empty Screen
  • Serpent's Path
  • Aswang
  • The Black Balloon
  • We're Going to the Zoo
  • Reiwa Uprising
  • Misterio
  • A Hen in the Wind
  • Bigger Than Life
  • Ambiguous Man
  • Autoficción
  • Host
  • The Left Handed Gun
  • Where Is My Treasure?
  • Love (between) Pickle
  • Love Exists
  • Dark Passage
  • Tokyo Sonata
  • The Gay Divorcee
  • Day of Anger
  • Brouillard #14
  • Fast Film
  • The Temptation of St. Anthony
  • Goodbye My Love, NK
  • Come Drink with Me
  • Black Rain
  • The Phenix City Story
  • Lothringen!
  • Sloth
  • Fantasy Sentences
  • The Smiling Lieutenant
  • The Palm Beach Story
  • Korean Alphabet
  • Le Beau Serge
  • Inglourious Basterds
  • Run
  • Spirited Away
  • Some Like It Hot
  • In Fabric
  • Nosari: Impermanent Eternity
  • Uncle
  • The Hunt
  • Sculptures by Sofu - Vita
  • O Pão
  • Gonjiam: Haunted Asylum
  • Godspeed
  • A Hand-written Poster
  • Coffee and Cigarettes
  • Nimic
  • The Husband's Secret
  • Souvenir
  • White Heat
  • The Big Trail
  • Westfront 1918
  • The Wild Bunch
  • Differently, Molussia
  • Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods
  • Stille Nacht II: Are We Still Married?
  • Stille Nacht I: Dramolet
  • Happy Machine
  • U Turn
  • Dans le vent
  • Influenza
  • The Woman Who Ran
  • The Tango of the Widower and Its Distorting Mirror
  • Isadora's Children
  • State Funeral
  • Isabella
  • Bait
  • Danses Macabres, Skeletons, and Other Fantasies
  • Medium
  • Time to Hunt
  • Zip-Tone-Cat-Tune
  • The Grand Bizarre
  • Celles qui s'en font
  • Moneyball
  • Ms .45
  • La plage
  • The Woman Who Powders Herself
  • Breakfast
  • By the Lake
  • In the Park
  • The Champion
  • American International Pictures
  • Work and Progress
  • Eat
  • Lira's Forest
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Tal Farlow
  • Particles in Space
  • Free Radicals
  • Rhythm
  • Color Cry
  • Swinging the Lambeth Walk
  • Colour Flight
  • Kaleidoscope
  • H₂O
  • Dots
  • The Wildcat
  • Billy's Balloon
  • The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra
  • Retreat, Hell!
  • The Long Voyage Home
  • Anniversary of the Revolution
  • Sink or Swim
  • Joy
  • Ride Your Wave
  • Oh... Rosalinda!!
  • By Indian Post
  • Porch
  • Release
  • The Merry Widow
  • They Live
  • Taris
  • The Blue Angel
  • Body and Soul
  • A Reckless Rover
  • The Man with the Suitcase
  • Within Our Gates
  • Fieldwork Footage
  • Johnny Guitar
  • Florence
  • The Girl and Her Trust
  • QT8: The First Eight
  • Cameraperson
  • In the White City
  • Citizenfour
  • Psycho
  • Knives Out
  • Secret Goldfish
  • Yuwol : The Boy Who Made The World Dance
  • My Darling Clementine
  • Drums Along the Mohawk
  • Bucking Broadway
  • Young Mr. Lincoln
  • The Darktown Revue
  • Canyon Passage
  • Broken Arrow
  • Casablanca
  • The Man Standing Next
  • Uncut Gems
  • The Battle of Midway
  • The Symbol of the Unconquered
  • Bad Day at Black Rock
  • The Virgin Suicides
  • Hellbound Train
  • Working on the Douro River
  • The Irishman: In Conversation
  • Valentino
  • I Called Him Morgan
  • WHAT DID JACK DO?
  • The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin
  • Joint Security Area
  • M
  • Persona

See all 222

World map

Highly rated films Mirabelle is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more