Highest rated films

  • Wild Girl

    ★★★

  • Céline and Julie Go Boating

    ★★★★½

  • Bluebeard's Eighth Wife

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Kids

    ★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★

  • The Big Combo

    ★★★★

  • Mr. Klein

    ★★★★

  • Vera Cruz

    ★★★★

  • Charisma

    ★★★★

  • Le Tempestaire

    ★★★★

  • Vengeance!

    ★★★★

  • The Age of Swordfish

    ★★★★

  • The Moon Has Risen

    ★★★★

  • The Back of Her Head

    ★★★★

  • Girls of Dark

    ★★★★

  • 20th Century Nostalgia

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

It Comes

Jan 1

Most Watched

Puce Moment

twice

Farce Sensationelle!

twice

The Man Who Watched Too Much

twice

Last Film

pan

May 5

Genres, countries & languages

Drama
36 films
Comedy
28 films
Documentary
21 films
Romance
11 films
Thriller
9 films
Mystery
7 films
Action
7 films
Crime
7 films
Fantasy
7 films
War
6 films
USA
37 films
France
32 films
Japan
18 films
South Korea
5 films
Italy
4 films
Germany
3 films
UK
3 films
USSR
2 films
Canada
2 films
Ghana
2 films
English
58 films
French
32 films
Japanese
22 films
Korean
8 films
German
6 films
Russian
5 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 46

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Céline and Julie Go Boating
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Playing Cards
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Halloween
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Nerve Tonic

Films Mirabelle watched in 2021

  • pan
  • Hurrah! For Freedom
  • Un américain
  • Downpour
  • The Case of Lena Smith
  • Puce Moment
  • Memory of Seaside
  • Puce Moment
  • 20th Century Nostalgia
  • Puparia
  • Polikushka
  • The Sweet Number - An Experience of Consumption
  • Hideko the Bus Conductress
  • See Heaven
  • Dance of the Seasons: Winter, Snow Dance
  • At the Photographer's
  • Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder
  • Avenue de l'Opéra
  • Wonderful Absinthe
  • At the Club
  • Surprise Attack on a House at Daybreak
  • Disappearing Act
  • The Burglars
  • The Turn-of-the-Century Blind Man
  • Bathing in a Stream
  • The Fisherman at the Stream
  • Le Tempestaire
  • Junkopia
  • Laura
  • Intermittent Delight
  • Boyant
  • Ajube Kete
  • It makes me wanna
  • 7-7-94 For my babe
  • Wild Girl
  • Impulse
  • The Age of Swordfish
  • Avec Bernardo
  • History Lessons
  • Jonas Mekas in Kodachrome Days
  • The King of Rowing
  • Bed and Board
  • Tribute to Zgougou the Cat
  • Women Reply
  • A Straightforward Boy
  • A Single Spark
  • The Race for the Sausage
  • La maleta
  • Under the Sun
  • Les tournesols
  • Travel Songs
  • Farce Sensationelle!
  • Vengeance!
  • Blessed Are the Dreams of Men
  • Apache
  • Rue De La Montagne
  • Guided by Voices
  • The Hypothesis of the Stolen Painting
  • Vera Cruz
  • Fingers
  • The Killers
  • Stadt in Flammen
  • 930
  • J.
  • Le Vestibule
  • Alice in Wonderland
  • Céline and Julie Go Boating
  • Eye Music in Red Major
  • Watts with Eggs
  • Visual Variations on Noguchi
  • The Back of Her Head
  • A QUIET DAY
  • Before the collapse of Mont Blanc
  • Letter from Siberia
  • De Palma
  • Valentin de las Sierras
  • Mr. Hayashi
  • Space Sweepers
  • Bouquets 1-10
  • Bizarre disease Ⅱ
  • Bizarre disease Ⅰ
  • Love Letter
  • Two Paths
  • The Wandering Princess
  • Girls of Dark
  • The Eternal Breasts
  • The Moon Has Risen
  • Seventh Code
  • Japanese Girls at the Harbor
  • Hotel Chevalier
  • Lily and Jim
  • The Man Who Watched Too Much
  • Goshogaoka
  • Trace
  • The Inglorious Bastards
  • Cigarettes and Coffee
  • Apiyemiyekî?
  • Amazing Fantasy
  • Occidente
  • People in Elancia
  • Charisma
  • The Kid
  • Ernie Pyle's Story of G.I. Joe
  • The Big Combo
  • A Lax Riddle Unit
  • Playing Cards
  • We Had the Experience but Missed the Meaning
  • Farce Sensationelle!
  • A Woman
  • The Marriage Circle
  • Mr. Klein
  • Night Train to Munich
  • Scary House
  • Woman Unveiled
  • A Bouquet of Thirty Million People
  • Kicking and Screaming
  • Kids
  • On Paradise Road
  • Special Actors
  • Halloween
  • Komitas
  • Cold Meridian
  • Chess Fever
  • The Saphead
  • Bluebeard's Eighth Wife
  • Yours
  • Trigger Happy
  • Nerve Tonic
  • NYC
  • The Man Who Watched Too Much
  • It Comes

World map

Highly rated films Mirabelle is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more