RSS feed for miranda todd
  • The Wrong Guy

    The Wrong Guy

    ★★½

    Film Club


    just wasn’t really my kind of humour 🤷‍♀️
    i did enjoy it tho

  • Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    nooo daniela don’t get possessed by an evil wedding dress ur so sexy aha

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★★

    Scavenger Hunt #53

    bro i get hangnails all the time and now i can’t even pick them off anymore smh

  • Bo Burnham: Make Happy

    Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★★½

    Film Club #4

    cant believe the disrespect this film showed towards the evil dead 😡 first his girlfriend has the audacity to fall asleep and then donnie just fucking leaves 😤 smh

    ok but seriously this film sort of blew my mind, i loved it 
    also the soundtrack slapped

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★★

    Scavenger Hunt #53


    i don’t know your name. 🤷‍♀️🤔
    well i can’t say it.🤫🙅‍♂️
    how about a game of charades?🤨🙋‍♀️
    yes!👍 let’s play it!🎉🎈
    two words.✌️okay.👍 second word.✌️right!👍
    drink?🥤no.👎beverage?🍺 no.👎 wine?🍷 no.👎
    juice?🍹 yes!👍
    okay, first word.👆okay.👍
    bug?🕷no.👎ant?🐜close, but no.👌👎
    beetle?🦟yes!👍
    beetlejuice?🦟🍹
    wow, i’m impressed!🤪🤡😎

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★½

    watched with Alex

    really loved the beginning of this but then as it went on i got more and more confused and uninterested. i love this universe and the dark and gritty tone of it so im hoping i’ll like the graphic novel more when i read it

  • Midnight Run

    Midnight Run

    ★★★½

    missed most of this because i was doing game night and i didn’t even win 😔😔
    but i saw enough to realise that i <3 robert de niro

  • Mother

    Mother

    ★★★

    go join the film club!!

    this film is like 2 hours long and it took me about 4 hours to get through 
    also sorry my review is so late i am very behind

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★½

    hey everybody! today my brother complained about this film the whole time we were watching it so im starting a kickstarter to put him down. the benefits of killing him would be: he would insult this masterpiece way less

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

    Film Club #2
    recommended by Yondu4
    recommend me a film here!

    i am so behind on my reviews i have like 3 still to do lol

    i also watched this ages ago and cant really remember my thoughts enough to write a review so i’m just going to say that danny devito is the only man with rights

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★

    if you see this review you are legally obligated to go follow Gabby✨ and join her film club!


    recommended by Vincent_Walter
    recommend me a film here!

    i thought this was kind of boring :/ there was definitely some deeper meaning to it but it seemed a bit unintentional?? idk maybe im just not smart enough for this film lmao