Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The January Man

The January Man

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Next Friday

Next Friday

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Eight Men Out

Eight Men Out

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Saint

The Saint

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Moon Over Parador

Moon Over Parador

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mr. 3000

Mr. 3000

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Diary of a Mad Black Woman

Diary of a Mad Black Woman

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Copycat

Copycat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Company Men

The Company Men

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Grand Isle

Grand Isle

2019
×
Edit this entry  
10
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Criminal Law

Criminal Law

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★
Edit this entry  
09
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
Barefoot

Barefoot

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★½
Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
All Things Must Pass

All Things Must Pass

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Plant a Flag

To Plant a Flag

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Only the Lonely

Only the Lonely

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Believers

The Believers

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★★½
Edit this entry