Miranda has logged 171 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arthur

Arthur

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
The Truth About Cats & Dogs

The Truth About Cats & Dogs

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Party

The Party

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Needed Color

I Needed Color

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bachelor Party

Bachelor Party

1984
×
★½
Edit this entry  
26
The Toy

The Toy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hey Arnold! The Jungle Movie

Hey Arnold! The Jungle Movie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Edit this entry