miranda has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scooby-Doo! Return to Zombie Island

Scooby-Doo! Return to Zombie Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
After Parkland

After Parkland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Edit this entry  
30
The Sand

The Sand

2015
×
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★
Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Just a Breath Away

Just a Breath Away

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Eli

Eli

2019
×
★½
Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★½
Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Anna

Anna

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Spy

Spy

2015
×
★½
Edit this entry  
16
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry