Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
8½

1963
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Les Misérables: 10th Anniversary Concert at the Royal Albert Hall

Les Misérables: 10th Anniversary Concert at the Royal Albert Hall

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wrinkles

Wrinkles

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Champions

Champions

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Edit this entry  
25
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry