Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry  
21
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Michael

Michael

1924
×
★★★
Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yentl

Yentl

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mannequin

Mannequin

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Unholy

The Unholy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antebellum

Antebellum

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry