Sort by

M3L0DY has logged 79 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arthur 3: The War of the Two Worlds

Arthur 3: The War of the Two Worlds

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Storks

Storks

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
300

300

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry