Miriam has logged 195 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
Edit this entry  
22
Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

2017
×
Edit this entry  
22
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
Edit this entry  
21
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Edit this entry  
08
Karla

Karla

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scooby-Doo! Haunted Holidays

Scooby-Doo! Haunted Holidays

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Edit this entry  
06
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
06
Donkey's Christmas Shrektacular

Donkey's Christmas Shrektacular

2010
×
Edit this entry  
06
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
Edit this entry  
05
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
The Heart of Christmas

The Heart of Christmas

2011
×
Edit this entry  
03
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
Edit this entry  
01
Shrek’s Yule Log

Shrek’s Yule Log

2010
×
Edit this entry  
01
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Edit this entry  
01
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
01
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
16
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★½
Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
08
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
Edit this entry  
04
Casper

Casper

1995
×
Edit this entry  
04
Decorating Disney: Halloween Magic

Decorating Disney: Halloween Magic

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Craft

The Craft

1996
×
Edit this entry  
02
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Edit this entry  
01
Blade

Blade

1998
×
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Sky High

Sky High

2005
×
Edit this entry  
16
Twitches

Twitches

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Edit this entry  
16
The Ghost of Lord Farquaad

The Ghost of Lord Farquaad

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry