Miriam has logged 77 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Faults

Faults

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disco

Disco

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Plus One

Plus One

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry