Sort by

Brian has logged 48 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Les Dames du bois de Boulogne

Les Dames du bois de Boulogne

1945
×
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Diabolique

Diabolique

1955
×
Read the review Edit this entry  
25
Bugcrush

Bugcrush

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Swimming in Your Skin Again

Swimming in Your Skin Again

2015
×
Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
23
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Read the review Edit this entry  
18
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Read the review Edit this entry  
16
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Read the review Edit this entry  
16
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marry Me

Marry Me

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tall Girl 2

Tall Girl 2

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
Read the review Edit this entry  
09
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Read the review Edit this entry  
08
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Moonfall

Moonfall

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
Read the review Edit this entry  
04
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
Read the review Edit this entry  
04
LA Plays Itself

LA Plays Itself

1972
×
Read the review Edit this entry  
03
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
03
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
03
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Edit this entry  
02
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry