• Normal People

    ★★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Final Portrait

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Discovery

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Suicide Squad

    ★★

  • Esteros

    ★★★★

  • Elle

    ★★★★

  • All the Way

    ★★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Being 17

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Departure

    ★★½

  • Closet Monster

    ★½

  • The Lady in the Van

    ★★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★★

  • The Danish Girl

    ★★½

  • Room

    ★★★★½

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★½

  • Pixels

  • Carol

    ★★★★★

  • The Age of Adaline

    ½

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Testament of Youth

    ★★★½

  • The Way He Looks

    ★★★★½

  • Boys

    ★★★½

  • Tropico

    ★★★★½

  • Gerontophilia

    ★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Rise of the Guardians

    ★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Anna Karenina

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Weekend

    ★★★

  • North Sea Texas

    ★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Flipped

    ★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Agora

    ★★★½

  • Coco Before Chanel

    ★★★★

  • Raw Love

    ★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Love of Siam

    ★★★

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • Lucky Blue

    ★★★½

  • Dare

    ★★½

  • A Very Long Engagement

    ★★★★½

  • Oranges

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Body Without Soul

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Not Angels But Angels

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Maurice

    ★★★★½

  • Caravaggio

    ★★★★

  • Miracle

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • This Special Friendship

    ★★★½