Æon has logged 42 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dream Girl

Dream Girl

2016
×
Edit this entry  
20
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wake Up

Wake Up

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Clockwork

Clockwork

1978
×
Read the review Edit this entry  
10
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry