Sort by

Amanda has logged 425 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Joy Street

Joy Street

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Three Examples of Myself as Queen

Three Examples of Myself as Queen

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mickey's Nutcracker

Mickey's Nutcracker

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Unwrapped: The History of Christmas

Christmas Unwrapped: The History of Christmas

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Christmas Gift

The Christmas Gift

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
A Smoky Mountain Christmas

A Smoky Mountain Christmas

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Smurfs Christmas Special

The Smurfs Christmas Special

1982
×
★★
Edit this entry  
22
Samantha: An American Girl Holiday

Samantha: An American Girl Holiday

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Molly: An American Girl on the Home Front

Molly: An American Girl on the Home Front

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hogfather

Hogfather

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Felicity: An American Girl Adventure

Felicity: An American Girl Adventure

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Decorating Disney: Holiday Magic

Decorating Disney: Holiday Magic

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Wonderful World of Disney: Magical Holiday Celebration

The Wonderful World of Disney: Magical Holiday Celebration

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1933
×
★★★
Edit this entry  
11
The Clock Watcher

The Clock Watcher

1945
×
★★★
Edit this entry  
11
Once Upon a Wintertime

Once Upon a Wintertime

1948
×
★★★
Edit this entry  
11
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★
Edit this entry  
09
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
★★★
Edit this entry  
08
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★
Edit this entry  
08
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
08
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★
Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Passion's Way

Passion's Way

1999
×
★½
Edit this entry  
03
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★
Edit this entry  
02
Snowed Inn Christmas

Snowed Inn Christmas

2017
×
★½
Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read prior review Edit this entry