Sort by

Amanda has logged 39 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Edit this entry  
30
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Sundowners

The Sundowners

1960
×
★★★½
Edit this entry  
30
Organ Grinder's Swing

Organ Grinder's Swing

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirosmani

Pirosmani

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Isabel on the Stairs

Isabel on the Stairs

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Edit this entry  
17
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dare to Be Wild

Dare to Be Wild

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bride for Rent

Bride for Rent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mum, Dad, Meet Sam

Mum, Dad, Meet Sam

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★
Edit this entry  
03
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beirut

Beirut

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★
Edit this entry