Sort by

misskatee has logged 90 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Salvatore: Shoemaker of Dreams

Salvatore: Shoemaker of Dreams

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Greatest Beer Run Ever

The Greatest Beer Run Ever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Me Time

Me Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Old School

My Old School

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
My Donkey, My Lover & I

My Donkey, My Lover & I

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Blame Karma!

Don't Blame Karma!

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Language Arts

Language Arts

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Benediction

Benediction

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom of the Open

The Phantom of the Open

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jerry & Marge Go Large

Jerry & Marge Go Large

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dog

Dog

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry