Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Skin

Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Outsider

The Outsider

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roadside

Roadside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death to the Tinman

Death to the Tinman

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brother's Paradise

Brother's Paradise

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sauce

Sauce

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry