• My Neighbors the Yamadas

    My Neighbors the Yamadas

    ★★★

    The concept of this movie is great, and I genuinely think this is the funniest Ghibli film I've seen. Every freeze frame of a character leaving their mouth open when they're in distress -- MWAH!

    But the concept of this movie is not a concept that can go on for nearly two hours. To be fair, this movie goes by more quickly than you'd think (considering the runtime is 1 hr 44 min), but I still think the concept of…

  • X-Men

    X-Men

    ★★★½

    Everything about this movie is great except for the dialogue and the aesthetic value of this film.

    Some of the lines in this movie were stupid. "Do you know what happens to a toad when it's struck by lightning? The same thing that happens to everything else." WHAT THE FUCK.

    Also, this movie (and the other X-Men movies, for that matter) are pretty ugly. I don't want to say it adds more to the film, and it's not like it…

  • Whisper of the Heart

    Whisper of the Heart

    ★★★★½

    Willing to bet Damien Chazelle watched this and decided to make La La Land. And if you know me, then you know that what I'm really saying is that I've found my favorite Ghibli film. It's called Whisper of the Heart.

    John Denver would be so proud.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    I finally watched Jojo Rabbit. And WOW. I love this movie so much.

    An awkward but fanatical Nazi youngster hoping to become a decorated Nazi soldier/official encounters a Jewish girl living in his home and his former beliefs on Nazism and the Jewish change so dramatically. Sprinkle in some young love, sprinkle in some themes on discrimination and treating everyone equally, and what you have is a movie I'd happily call beautiful.

    The acting in this movie is genuine and…

  • Skin

    Skin

    ★★★

    I'm so shocked by the hate this short film has received on Letterboxd. I'm gonna address the major opinions people have against it.

    First of all, the use of blackface. The filmmakers clearly did not go into this film with the intention of using blackface in order to mock black people. Like I hope we all can come to that consensus. I understand that blackface can be very offensive to many people, but I truly believe that context matters. What…

  • Pom Poko

    Pom Poko

    ★★½

    I am now convinced that President John F. Kennedy was assassinated by magical raccoons.

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★

    What a phenomenal pilot episode.

    I'm so intrigued. I'm so ready to continue this show. There are so many things that beg questions, and it's not just the storytelling and the writing. It's the way this episode is filmed. It's the tone of this 90-minute episode and the way it's directed that compels me to feel as though things aren't what they seem to be. And I mean...it's David Lynch.

    Here, Lynch does an excellent job building the world of…

  • Ocean Waves

    Ocean Waves

    ★★

    Not one character in this movie is likable.

    Also, the Celtics lost to the Heat. Also, the Clippers blew a 3-1 lead to the Nuggets. The NBA was a fucking shitshow today. I had to end the day with yet another shitshow in Ocean Waves.

    What the fuck, man.

  • Rhubarb

    Rhubarb

    ★★★½

    My 700th film!

    I've been reading a lot of texts lately that explain the transcendental filmmaking of Robert Bresson. How oddly powerful it can be for a filmmaker to de-emphasize the performances, de-emphasize the characters, de-emphasize the plot, and focus on the action. The mundanity of life, magnified for the eyes and amplified for the ears.

    Traditional filmmaking, which focuses on dramatics and theatrics, is designed to willfully manipulate specific emotions within a viewer when asked to do so and…

  • Porco Rosso

    Porco Rosso

    ★★★★

    I always go into a Miyazaki film expecting to love it. And even then, he surprises me in so many ways.

    Porco Rosso, upon first glance, seems like a very troll movie. But my goodness, this is one of the most heartfelt and warmest films I've ever seen. The fact that Miyazaki can make a pig more human than most humans in cinema these days just shows how brilliant of an artist he is.

    Okay, but what's the deal with…

  • #Alive

    #Alive

    ★★★

    Another dad recommendation.

    There were plenty of moments in this movie that made absolutely no sense, but I still had a lot of fun!

  • The Outsider

    The Outsider

    ★★

    Someone watched The Last Samurai and The Godfather and thought to themselves, "Now what if I combine the two? It'll be groundbreaking!"

    The moment they cast Jared Leto was the moment all hope was lost.