Nick has logged 34 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
29
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
TINA

TINA

2021
×
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rembrandt Laughing

Rembrandt Laughing

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Great Sadness of Zohara

The Great Sadness of Zohara

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
Careful

Careful

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Classic Albums: Steely Dan - Aja

Classic Albums: Steely Dan - Aja

1999
×
Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
Edit this entry  
06
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
01
A Tale of the Wind

A Tale of the Wind

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mother Dao, the Turtlelike

Mother Dao, the Turtlelike

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry