RSS feed for Shannon Briggs

Shannon Briggs has logged 191 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shrew's Nest

Shrew's Nest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Piano

The Piano

1993
×
Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
06
Central Station

Central Station

1998
×
Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
03
Skeletons in the Closet

Skeletons in the Closet

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Night Before

The Night Before

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★½
Edit this entry  
28
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Runaway Nightmare

Runaway Nightmare

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wacko

Wacko

1982
×
★★
Edit this entry  
15
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Critters

Critters

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
Glass

Glass

2019
×
Edit this entry  
02
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★½
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry