Sort by

Mitchell has logged 29 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Share

Share

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Double Dragon

Double Dragon

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry