Sort by

Mitchell has logged 45 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thirteenth Year

The Thirteenth Year

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Radio On

Radio On

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Second

One Second

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Out of Sync

Out of Sync

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yuni

Yuni

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Survivor

The Survivor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Learn to Swim

Learn to Swim

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Desperate Hour

The Desperate Hour

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Raiders

Night Raiders

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Encounter

Encounter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Attica

Attica

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aloners

Aloners

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saloum

Saloum

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry