Sort by

Mitchell has logged 70 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Best Intentions

The Best Intentions

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Jacksons: An American Dream

The Jacksons: An American Dream

1992
×
★★
Edit this entry  
27
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Killing Time

Killing Time

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Brothers McMullen

The Brothers McMullen

1995
×
★★
Edit this entry  
24
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inside

Inside

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time

Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rory Scovel: Live Without Fear

Rory Scovel: Live Without Fear

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nate Bargatze: Hello World

Nate Bargatze: Hello World

2023
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Island

The Island

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Land

Sweet Land

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Plane

Plane

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★
Edit this entry  
13
Catch That Kid

Catch That Kid

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Full Time

Full Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry