Sort by

Mitch has logged 38 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mirror of Maya Deren

In the Mirror of Maya Deren

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Muto

Muto

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1947
×
Read the review Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
19
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
15
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
Read the review Edit this entry  
15
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
King Kong

King Kong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blow Job

Blow Job

1964
×
Read the review Edit this entry  
01
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
Read the review Edit this entry