Sort by

Mitch has logged 95 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Comet

Comet

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Old Fashioned

Old Fashioned

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Just Before I Go

Just Before I Go

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Canaries

Wild Canaries

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Young Kieslowski

The Young Kieslowski

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Survivors

The Last Survivors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
3 Nights in the Desert

3 Nights in the Desert

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Where the Trail Ends

Where the Trail Ends

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Time You Had Fun

The Last Time You Had Fun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Father-Like Son

Father-Like Son

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Read the review Edit this entry