MJA_44 has logged 236 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
31
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
30
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
23
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
01
Batman

Batman

1989
×
Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
6 Days

6 Days

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Nativity!

Nativity!

2009
×
Edit this entry  
17
The Terminal

The Terminal

2004
×
Edit this entry  
15
Three and Out

Three and Out

2008
×
★★
Edit this entry  
12
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry