Sort by

Matthew has logged 584 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition

The Human Condition

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dawn Patrol

The Dawn Patrol

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Life Smartphone

Life Smartphone

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Little Match Seller

The Little Match Seller

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crazeologie

Crazeologie

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Quay

Quay

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pokémon the Movie: Diancie and the Cocoon of Destruction

Pokémon the Movie: Diancie and the Cocoon of Destruction

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Nat Turner: A Troublesome Property

Nat Turner: A Troublesome Property

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rain

Rain

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rick Springfield: The Beat of the Live Drum

Rick Springfield: The Beat of the Live Drum

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry