Sort by

Matthew has logged 251 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Place Called Lovely

A Place Called Lovely

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
Joy Street

Joy Street

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Matrimony's Speed Limit

Matrimony's Speed Limit

1913
×
★★★
Edit this entry  
31
If Every Girl Had A Diary

If Every Girl Had A Diary

1990
×
★★½
Edit this entry  
31
Girl Power

Girl Power

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jollies

Jollies

1990
×
★★★
Edit this entry  
31
It Wasn't Love

It Wasn't Love

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★½
Edit this entry  
31
Living Inside

Living Inside

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Me and Rubyfruit

Me and Rubyfruit

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jefferson Circus Songs

Jefferson Circus Songs

1974
×
★★½
Edit this entry  
31
In and Out

In and Out

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
The Wedding Singer's Daughter

The Wedding Singer's Daughter

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Ma

Ma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Best Day of My Life

The Best Day of My Life

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

2008
×
Edit this entry  
31
Jellywolf

Jellywolf

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Just a Little Heart Attack

Just a Little Heart Attack

2011
×
Edit this entry  
31
Wake Up

Wake Up

2020
×
★★
Edit this entry  
31
The Box

The Box

2018
×
★★
Edit this entry  
31
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Scar Tissue

Scar Tissue

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
Afloat

Afloat

2016
×
★★
Edit this entry  
31
Looking Glass

Looking Glass

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Arrowed

Arrowed

2014
×
★★½
Edit this entry  
31
Si Nos Dejan

Si Nos Dejan

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
(The [End) of History Illusion]

(The [End) of History Illusion]

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Prom Night

Prom Night

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Audition

The Audition

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Silent Street

Silent Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Magician

The Magician

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Atlanta

Atlanta

1996
×
★★
Edit this entry  
31
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Somebody

Somebody

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Powder Room

The Powder Room

2011
×
★½
Edit this entry  
31
Get Your Man

Get Your Man

1927
×
★★★
Edit this entry  
31
De Djess

De Djess

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Le Donne della Vucciria

Le Donne della Vucciria

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
The Door

The Door

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Say Yes

Say Yes

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Wonderful Absinthe

Wonderful Absinthe

1899
×
★★½
Edit this entry  
30
Danse Fleur de Lotus

Danse Fleur de Lotus

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Burglars

The Burglars

1897
×
★★
Edit this entry  
30
Bathing in a Stream

Bathing in a Stream

1897
×
★½
Edit this entry  
30
First Steps in a Terra Incognita

First Steps in a Terra Incognita

2002
×
★½
Edit this entry  
30
Arbor

Arbor

2012
×
★★
Edit this entry