Sort by

Michael has logged 276 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Descendant

Descendant

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sr.

Sr.

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Territory

The Territory

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Help

The Help

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Identity

Identity

2012
×
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry