Sort by

Michael has logged 30 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Making Maxwell Jacob Friedman (MJF)// A Real Documentary

Making Maxwell Jacob Friedman (MJF)// A Real Documentary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry