• Hit the Road

    Hit the Road

    ★★★★½

    At one point the eldest son is described as both bitter, like a cockroach, and sweet. Just like the film itself. 

    Made me think about how most adults are really all just big children, and that sometimes the seemingly casual, or ordinary, moments in our lives are the most special - music being a big factor in this. And the boy is a reminder that we should always be grateful. 

    Particularly enjoyed when the person behind me said ‘this fucking guy’ about a man in front snoring loudly with his feet up on the seats for half the film.

  • Nope

    Nope

    Original and imaginative and a headfuck. 
    Peele’s nerdy self shines through, and although it’s taken me a while to stew over this and really consider everything it’s trying to say, I appreciate and respect that that’s exactly how he wants me to feel. 
    Them nighttime shots too - I wish the whole film was in the dark, so blue and beautiful. 
    Needs a second viewing… or does it?

  • Not Okay

    Not Okay

    ★★★½

    As my friend said: this shits on white privilege.

    Loved the ending, and it’s pretty well written - at one point a character reads out poetry they wrote that speaks to the pain of social media remanufacturing non-white people’s trauma and ideas to become trendy. 

    Also involves a funny turn from Dylan O’Brian who is like a mash-up of Pete Davidson, Machine Gun Kelly and Logan Paul.

  • National Theatre Live: Prima Facie

    National Theatre Live: Prima Facie

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This was a very tough watch and I don’t know how anyone can stay composed after. It has a big statement to say about the justice system being built for sexual assault survivors to lose.
      
    The visual side of it is practically just her and there were points Comer was speaking so fast that I couldn’t keep up - the moment you slightly lose focus you miss something. 
    Me and my friend had a massive hug at the end.…

  • RRR

    RRR

    ★★★★

    Might be one of the greatest gay love stories I’ve ever seen? 
    It’s genuinely such a fun film to watch. Move over Top Gun: Maverick.

    Took me a while to get used to the sound dubbing, and it takes its liberties with a lot of things, but this type of fictional creativeness is what film is about and I’m absolutely here for it. It’s a crime this wasn’t in more U.K. cinemas. 
    Downside is Alia Bhatt couldn’t fight too and that the white women were given more dialogue than her.

  • Atlantis: The Lost Empire

    Atlantis: The Lost Empire

    ★★

    Did fall asleep by the end of it but a decent story and it’s quite a pretty film.
    Not a fan of the sexualisation of all, bar one (who is old), of its female characters and the protagonist being a white male saviour; like Pocahontas, it defeats the object of it being about colonialism and capitalism. But what should I expect from a 2001 Disney animation? 
    I’ve just seen this was partly made by Joss Whedon so fighting the urge to give this half a star.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★½

    God this was such a big deal when I was in school, it’s weird watching it now and seeing how dated it is.

    It’s quite problematic - has that mentality of “if women stopped hating each other all the time then we could solve the world’s problems!!”, among other numerous issues - a lot of people rightly put the blame on Tina Fey for its racism, but this was directed by a white man and I never see any blame…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    Certainly one of the more wildly creative marvel films out there very trippy

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    So-called Death doesn’t happen until what feels like an hour in, instead prioritises the origins of Poirot’s moustache (yes, really) and scenes of cringey dancing and dialogue, all in an attempt to cover up the lack of plot. Let alone that it’s full of unlikable characters on a posh boat in CGI land.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    There’s definitely things I appreciated about this: the characterisation, the big landscape visuals, the concept, several unconventional moments. However, I feel it gets let down by the script on multiple occasions - jokes fall flat, there’s some very cringeworthy lines, and the whole bumbling Kit Harrington situation in London is extremely irritating/cliche/out of place. There’s also some very rigid acting going on, i.e. Richard Madden, Gemma Chan, Lia McHugh. 
    Because it’s such a huge concept, spanning time, worlds and many characters, surely this would’ve been much better off as a tv show??

  • Warcraft

    Warcraft

    ★½

    The fact that the best moment of the entire film is when someone slices an orc’s genitals in half

  • Nitram

    Nitram

    ★★★★★

    By the end of this I felt like I had whiplash. 

    But seriously though as well as being so well made and an excellent character study of someone who should never have had access to guns, I feel it has some things to say about kindness and friendship, and how society tends to ignore and abandon those who are a combination of poor, disabled and mentally unwell. In a way, it reminded me of Joker, Taxi Driver, etc., just without…